LGS 2023

Çarpım Tablosu İle Röportaj

Çarpım tablosuyla, çarpma işleminin yapılmadığı ve deniz gören bir lokantada buluştuk. Sorularımızın bazılarını pek ilginç buldu ve hepsini bir bir cevapladı. Tabi ki çarpma işlemlerinden konuştukça konuştuk. Söyleşi sonunda da yazı bitimindeki çarpım tablosu oyununu oynadık.

- Tablo olmaya nasıl karar verdiniz?

- Çarpma işlemlerini çok seviyordum. Ve bu işi yapmak istedim.

- Neden seviyordunuz?

- Bir sebebi yok, karşılıksız yani. Sonra sonra, birçok çarpma işlemlerinde bulunmaya başladım ve artık aklımdan bile işlem yapar hale geldim. Ve çarpma işlemlerindeki dağınıklığı fark ettim. Sonra bütün bu işlemler arasında gizli bir bağ olduğunu gördüm. İşte, hepsini bir araya getirmek için büyük uğraş verdim.

- Matematik içindeki yerinizi nasıl buluyorsunuz?

- Önemli buluyorum tabi ki.

- Ne kadar önemli?

- Çok çok önemli. Çarpma işlemleri üzerinde oynanan büyük oyunları anlayabilmek için bana herkesin ihtiyacı var. İki ve daha çok basamaklı sayılardaki çarpma işlemlerinde yine akla ben gelirim. Bu yüzden bu kadar önemliyim.

- Sürekli göz önünde olmak sizi rahatsız ediyor mu?

- Şöhret olmadan önce daha rahat bir yaşantım vardı tabi ve şöhretin getirdiği problemlere alışmak kolay olmadı. Ama zamanla alışıyorsun bunlara ve matematik camiasına hizmet için var olduğunu anlıyorsun. Şimdi göz önünde olmak hoşuma bile gidiyor.

- Sizi ezberlemek isteyen öğrencilere ne tavsiye edersiniz?

- Çarpma işlemlerinde sayılar arasındaki fark etsinler ve bir işlemle başka bir işlem arasında bağlantı kursunlar. Günlük hayatlarında uygulamaya çalışsınlar, mesela bonibon yerken, misket veya futbol oynarken sayıları kullansınlar. Bir de sürekli tekrar etsinler.

- Tablo olmasaydınız eğer, ne olmak isterdiniz?

- Abaküs olmak isterdim. (gülüşmeler)